YazdCorona
Yazd
Yazd
Yazd
Yazd

یزد

YAZD

یزد کجاست ؟

شهرستان یزد مرکز استان یزد می باشد و در مرکز کشور ایران قرار دارد .این شهر بین رشته کوه های شیر کوه قرار دارد .شهر یزد به دلیل معماری تاریخی ارزشمند و بافت سنتی دست نخورده اش در 18 تیر ماه 1396 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. واژه یزد در وازه به معنای سپند و پاک می باشد. شهر یزد به نام هایی مانند دارالعباده ، ایساتیس و شهر دوچرخه ها معروف است . شهر یزد حدود 650 هزار نفر جمعیت دارد مردم این شهر اکثرا اریایی هستند زبان مردم فارسی با لهجه یزدی است . دین مردم این شهر اسلام و مذهبشان شیعه است اما افراد زرتشتی هم کم در این شهر نیستند. از صنایع دستی و سوغاتی های این شهر می توان ترمه ، کاشی ، زیلو ، و انواع شیرینی نام برد .YAZD

آتشکده زرتشتیان

اتشکده یزد در مرکز استان یزد و در خیابان ایت ا... کاشانی قرار دارد و محل نگهداری اتش بهرام است. جالب است بدانید اتش این اتشکده هزار و پانصد سال است که خاموش نشده است. ساختمان کنونی اتشکده در سال 1313 ساخته شد . نقشه این بنا را مهندسان ایرانی کشیدند . سبک معماری اتشکده که در وسط حیاط واقع شده از معماری های اتشکده های پارسیان هند تاثیر گرفته است و ارتفاع 21 متری دارد .

YAZD

میدان امیر چقماق

میدان امیرچقماق نام میدانی در شهر یزد است. مجموعه امیرچقماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب‌انبار که قدمت‌شان به دوره تیموریان می‌رسد. تکیه امیر چقماق در سال ۱۳۳۰ و مسجد امیر چقماق در سال ۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند. میدان امیرچقماق، یکی از شاخص‌ترین مجموعه‌های تاریخی و گردشگری در شهر یزد محسوب می‌شود. امیرجلال‌الدین چقماق، از سرداران و امرای شاهرخ تیموری در سده ۸ خورشیدی در زمانی که حاکم یزد بود، مجموعه‌ای متشکل از تکیه، میدان، حمام عمومی، کاروان‌سراها، خانقاه، قنات‌خانه و چاه آب سرد را ساخت تا یزد را رونق بخشد و در این کار فاطمه خاتون همسرش(معروف به ستی فاطمه) که مقبره اش در ضلع شمالی ارسن امیر چقماق قرار دارد، او را یاری کرد.

YAZD

باغ دولت آباد

باغ دولت‌آباد در یزد در اواخر دوره افشاریه و در سال ۱۱۶۰ ه.ق توسط محمدتقی خان بافقی معروف به (خان بزرگ) که وی سرسلسله خاندان خوانین یزد بود احداث گردید. او ابتدا قناتی به طول ۶۵ کیلومتر را احداث نمود و آب را از مهریز به یزد و محل کنونی باغ دولت‌آباد رساند و سپس مجموعه حکومتی (دارالحکومه) خو د را بنا کرد. این باغ با مساحتی در حدود ۷۰/۰۰۰ مترمربع شامل ساختمان‌ها، حوض‌ها و آبنماهای بسیاری بوده که در فضای بین آن‌ها باغ‌های با درختان انار و انگور و… باگل‌های فراوانی زینت بخش محیط بوده‌اند. نکته جالب و قابل توجه در مورد این باغ زیبا، وجود بادگیری به طول ۳۳/۸ متر بر روی عمارت باغ است که این بادگیر منحصر به فرد و زیبا بلندترین بادگیر خشتی دنیا می‌باشد.

YAZD

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد به شیوه یک ایوان در دل کویر می‌باشد و در طی حدود ۱۰۰ سال و سه دوره بنا شده‌است. پایه‌های اصلی مسجد را ساسانیان و بنای فعلی مسجد، از لحاظ شیوه معماری متعلق به دو دوره موسوم به آذری دانسته‌اند. بنای گنبد خانه متعلق به دوره ایلخانی و سر در رفیع مسجد را متعلق به زمان شاهرخ و دوره تیموری دانسته‌اند. این بنا از لحاظ خوابیدگی گنبد، سردر رفیع و بلند و همچنین کاشیکاری زیبا و منحصربه‌فرد، شهرت دارد.

YAZD

خانه لاری ها

خانه لاریها شامل شش باب خانه با فضاهای کاملاً معماری ویژه خانه‌های کویری می‌باشد. این خانه در سال ۱۲۸۶ قمری ساخته شده مالک آن حاج محمدابراهیم لاری بوده‌است. سابقاً به عنوان خانقاه نعمت‌اللهی از آن استفاده می‌شد. مساحت آن حدود ۱۷۰۰متر وزیر بنائی معادل ۱۲۰۰متر مربع را داراست. درها، پنجره‌ها، ارسی‌ها و اتاقهای آئینه کاری و نقاشی شده آن یکی از نمونه‌های زیبا و عالی خانه‌های اعیانی قرن سیزدهم است. این مجموعه همجوار بناهای تاریخی چون مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر، بقعه سید گلسرخ و برج و با روی یزد است که جمعاً شش هزار متر مربع وسعت دارد خانه لاریها به شماره ثبتی ۱۸۳۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌است.

YAZD

زندان اسکندر

مدرسه‌ ضیائیه که به زندان اسکندر نیز معروف است یکی دیگر از آثار تاریخی شهر یزد است. آغاز ساخت این بنای تاریخی در قرن هفتم هجری و در سال ۶۳۱ هجری قمری آغاز و در سال ۷۰۵ هجری قمری به پایان رسید. این بنا در قرن هفتم هجری به همت ضیاءالدین حسین رضی شروعبه ساخت شد و در سال ۷۰۵ هجری قمری به کمک مجدالدین حسن و شرف‌الدین علی که از پسران ضیاءالدین بودند به پایان رسید. شواهد نشان میدهد که مدرسه ضیائیه هیچگاه زندان نبوده است، شعر حافظ را میتوان یکی از دلایل اصلی که این نام را در میان مردم رواج داده است نام برد.

YAZD

بقعه دوازده امام

این بنای تاریخی که به دلیل سبک معماری و حضور کتیبه‌های ارزشمند موردتوجه پژوهشگران معماری قرار دارد، در سال ۴۲۹ هجری قمری بر زمین آتشکده‌ای که متعلق به دوران ساسانیان است، در زمان حکومت ابوجعفر علا الدوله کاکویه‌ دیلمی و به دستور شخص وی و توسط چند تن از سرهنگان او ساخته شده است؛ اما متأسفانه طی گذشت قرن‌ها از تأسیس آن به دلیل بازسازی و مرمت بخش‌های آسیب‌دیده، تغییرات زیادی در ظاهر اولیه‌‌ی بقعه صورت گرفته است. بنا بر نظرات برخی از ایران‌شناسان، ممکن است در این بنا پیکر ابوجعفر علا الدوله که متوفی به سال ۴۳۳ هجری قمری است، در بخشی از ساختمان که قبل از فوت برای خود تهیه کرده بود، مدفون شده باشد.

YAZD

موزه آب یزد

موزه آب در خانه ی تاریخی به نام کلاهدوزها واقع است و مورد توجه بسیاری از گردشگرانی است که به این شهر سفر می کنند. این موزه در سال ۱۳۷۹ همزمان با اولین همایش بین المللی کاریز کار خودش را آغاز کرد و هدف آن نشان دادن ارزش و اهمیت آب در منطقه ای کویری است که به مردم نشان دهد آب چقدر اهمیت دارد. آنچه که موزه آب یزد را از دیگر موزه های آب متمایز می کند گذشتن یک رشته کاریز صدها ساله از میان آن است؛ کاریزی که روزگاری آب مورد نیاز مردم را تامین می کرد.

YAZD

برج و بارو های یزد

برج و باروهای یزد را می توان به عنوان مهم ترین آثار تاریخی ایرانی دانست که در شهر یزد بنا شده است. عمر بالای این بنا و مقاومت آن در این شهر از مهم ترین آثار دانش بالای ایرانیان در زمان دیلمیان و پس از آن اتابکان می باشد. برج و باروهای یزد که در خیابان سید گل سرخ این شهر واقع شده است در واقع یکی از زیباترین و مهم ترین بناهای تاریخی است که برای محافظت مردم شهر از دست غارتگران و کسانی ساخته شده است که می خواستند به یزد حمله کنند. این بنا امروزه به جاذبه ای تاریخی تبدیل شده است که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

YAZD

بازارهای قدیمی یزد

بازارهای تاریخی یزد، هنر کهن معماری ایران اسلامی را با مناره‌ها و بادگیرهای زیبایش، به رخ گردشگران می‌کشاند. شهر تاریخی یزد یکی از بهترین شهرهای خشتی جهان است که همواره به عنوان صاحب یکی از درخشان‌ترین میراث‌های فرهنگی و تمدن کهن در ادوار مختلف تاریخی ایران مطرح بوده است. بازارهای تاریخی یزد هنوز در بین مردم این دیار اهمیت ویژه ای دارند و از کانون‌های مهم گردشگری استان نیز به شمار می روند، بازارهایی که نقش استراتژیک مهمی در بافت تاریخی یزد داشته و محل فروش صنایع دستی قدیمی و سنتی است.

با ما همراه باشید

با عضویت در خبرنامه ما از جدیدترین مقالات ، عکس ها و فیلم ها مطلع شوید. همچنین شما می توانید از این طریق از تور های یزد گردی که برگزار خواهد شد با خبر شوید.

اینجا کجاست ؟

انجمن دانش آموزی داناک در اسفند سال ۹۶ توسط دانش آموزان سمپاد یزد تاسیس شد و اداره می شود، از جمله اهداف انجمن می توان به اصلاح سیستم آموزشی اشاره کرد که سال‌هاست با مطالب و شیوه های غیر استاندارد و قدیمی اداره می شود و دانش آموزان را نسبت به علایق خود گمراه و چهره ی واقعی و شیرین علوم جدید را از آن ها پنهان کرده است ، در کمیته های مختلف انجمن ، دانش آموزان خلاق و با سواد به حوزه های مربوطه گرد آمده اند تا بهترین و در عین حال جذاب ترین محتوا را تولید کنند ما با برگزاری کارگاه ها ، رویداد ها ، مسابقات ، سمینار ها و... سعی در اصلاح این داریم که در پی آن مهارت هایی از جمله کار گروهی ،تحقیق و پژوهش ، تفکر و استدلال منطقی، خودشناسی در زمینه استعدادها و توانایی‌ها و... در دانش آموزان تحریک و تقویت خواهد شد.

کمیته گردشگری داناک نیز در نظر دارد با تولید محتوای دقیق و درست در مورد نقاط مهم توریستی در سطح کشور شما را با مکان‌های گردشگری و آداب و رسوم مختلف آشنا سازد. امید است توانسته باشیم قدمی هر چند کوچک در راه پیشرفت این صنعت بین‌المللی برداشته باشیم
در صورتی که تمایل دارید با کمیته گردشگری داناک در جهت تولید محتوا همکاری کنید میتوانید از طریق پشتیبانی داناک به آدرس t.me/Danak_Support آمادگی خود را اعلام نمایید. مشتاق هر گونه همکاری با شما عزیزان هستیم

Proudly Designed By Amin Sadeghi For Tourism Committee of Danak
© 2020